HOME

10-   Üç faz doğrultucu

 

 

 

 

 

10-   Üç faz doğrultucu

hr.jpg

Hazırlanmış alternatör 3 fazlıdır. Bataryaları şarj etmek için doğru akıma ihtiyaç olduğuna göre alternatif akımı doğru akıma çevirmek için doğrultucu diyotlardan geçirilmelidir.

Malzeme listesi

3 adet tam dalga köprü doğrultucu, en az 35 amperlik

1 adet alüminyum soğutucu

Terminal

Silikon ısı emici  malzeme

Kablolar için konektör

Ve yeterli kablo (kalın)

Tam dalga köprü doğrultucular dört uçludur. Karşılıklı iki köşedeki uçlardan alternatif akım girer diğer köşedeki uçlardan doğru akıma dönüşür. Bazen her dört uç işaretlidir. Çoğunlukla ise sadece +DC uç işaretlidir. Soğutucu ise bir alüminyumdur. Soğutucular ısınan doğrultuculardaki ısıyı çekerler. Her köprü diyotta yaklaşık 1,4 volt voltaj düşümü olur. Diyotlardan çekilecek akım ile bu voltaj çarpıldığında ne kadar bir ısı oluşacağı hesaplanabilir. Örneğin rüzgar tribününden 10 amper akım alındığında 14 watt doğrultucular üzerinde ısı olarak harcanmış demektir. Tribünde üretilen enerjinin %10’u doğrultucularda harcanıyor anlamına gelir. Doğrultucular seçtiğiniz ısıtıcıyı aşırı ısıtıyorsa  daha büyük soğutucu seçmeniz önerilir.

Şekilde şematik diyagram gösterilmiştir. 3 adet köprü kullanılmıştır. Her doğrultucu beklenen akımın 2/3 ünü verebilmelidir. Fakat bu değer biraz daha yüksek tutulmalıdır. 10’ çapında pervaneli rüzgar tribününde maksimum güç  1200 watt civarındadır. 48 voltta 30 amper akım demektir. Emniyet için 35 amperlik 3 adet köprü doğrultucu yeterlidir. Düşük voltajlarda daha güçlü diyotlara kullanılmalıdır. Bunun için diyorlar paralel de bağlanabilir. Yukarıdaki diyagramda bu oldukça açık bir şekilde gösterilmiştir. Kullanılan şalterin amacıysa  tribünü durdurmak amacıyla kullanılır.

Doğrultucuların yerleri tespit edilir, delikleri delinir, dişleri açılır.

Doğrultucu köprülerin altına bir miktar silikon gres sürülüp vida ile soğutucuya tutturulur.

Terminaller bağlanır. Doğrultuculardan kablo ile terminallere geçiş verilir.