HOME

  

4. STATOR KALIBI

 

 

 

 

 

4. STATOR KALIBI

hr.jpg

 

3 fazlı bir düzenekte, stator bir daire etrafına eşit olarak yerleştirilmiş sarımlardan oluşur. Bobinlerin sarımı tamamlandıktan sonra onları statora koyup reçinelemek gerekir. Stator diski 15,5” dir ve ortasında 5,75” lik bir delik vardır. Bunu yapmak içinse kontrplaktan bir kalıp hazırlanması gerekir. Aşağıda açıklanacak şekilden daha iyisini hazırlamak elinizdedir. ½” lik dayanıklı kontrplak kullanılır. Tabanda daha farklı olanı kullanılabilir. Stator tamamlandığında ½” kalınlıkta olmalıdır.

Malzemeler

- 18" kare konrplak 1/2" kalınlık, 2 adet

- 16" çapında kontrplak disk, 1/2" kalınlık

- 5.75" kontrplak disk, 1/2" kalınlık

- 1/2" - 13 diş vida çubuk 2.5"  uzunluk

- 1/2 - 13 tpi nut uzunlukta

- 1/2" somun

- 13 3/4" uzunlukta ağaç vidası

18” kare parça kesilerek işe başlanır bu dökümün altı olacaktır

Merkezi bulunur. Pergelle üç daire çizilir. Bunlar sırasıyla 8”, 12” ve 15,5” çaplarındadır. 15,5” olan daire statorun dış çapıdır

 

 

Dokuz adet bobin yerleştirileceğinden  bu daire 9 a bölünmelidir.

 

 

Bir pergelle daire 9 a bölünür.

Şekildeki gibi işaretlenir

Başka bir kontrplağın içi 15,5” olarak açılır. Bu alan, içine döküm yapılacak olan alandır. Kesilen iç alan zımpara ile pürüzsüz hale getirilir bu işlemin sonucunda taban levhasındaki daireden biraz daha büyük bir daire olacaktır. Böylelikle döküm daha kolay çıkarılabilir. Delikler (3/16” ağaç vidası için) kenardan içeriye doğru ½”  içeriden delinir. Aşağıdaki şekildeki gibi tamamlanmışsa en az 9 adet vida ile döküm tutturulur. Vida kafalarının gömülü şekilde olması için gerekli havşası açılır. Vida başları yüzeyden dışarı çıkmamalıdır.

5,75” çapında başka bir disk kesilir. Bu disk dökümün ortasındaki bir ada gibi olacaktır. Aynı şekilde bu parçada zımparalanıp temizlenmelidir. Ağaç vidaları için 4 delik açılır.

16” çapında başka bir kontrplak hazırlanır. Bu disk ise dökümün kapağını oluşturur. Kenarları iyice zımparalanır. Merkezine 2/4” lik bir delik delinir ve yuvarlak eğe ile hafif bir koniklik verilir. Bu delikten döküm yapılacağı için hazırlanan bu koniklik huni vazifesi görür. Ortadaki ağaç kavelanın etrafına (geniş merkez) zımpara kağıdı sarılır.

Dökülecek kalıbın yüzeyi yukarı çevrilir. ¾”lik vidalarla birbirine tutturulur.

 

Eğer vidaların başları dışarı taşmışsa bunların yaralanmaya karşı kesilmesi gerekir. Tutarken sivri uçlu vidalar yaralanmaya sebep olabilir.

7/16”lik bir deliği merkeze delinir, daha küçük delikle delinip diş açılırsa buraya kolaylıkla  vidalı mil takılabilir.

Deliğe ½” diş çekilir (13 diş)

Bir parça epoksi dişli çubuğun dişlerine konur. İkinci bir somuna gerek olabilir bunu elle sıkıştırmak gerekebilir. Ortadaki mil göbeğe iyice sıkıştırılmalıdır böylelikle sızmanın önüne geçilir. Eğer sızan bir epoksi olursa sıyırıp temizlemekte fayda vardır.

Kalıbın alt kısmı kaynatılmış bezir yağı ile silinir. Kalıba döküm yapılırken epey kolaylık sağlayacaktır. Bunun yerine gres sürüldüğünde gres iyice emilmeyeceğinden kolayca kalıptan ayrılma olmayacaktır. Aynı zamanda kalıp sudan korunmuş olacaktır.

Bezir yağının çekmesinden sonra, iç kenarları sızdırmaması için kalafatlayın (bunun için en uygun olan madde silikon olabilir) bu dökümün kolayca kalıptan çıkarılmasını sağlayacaktır.

Dökümden sonra kapak yerleştirilir, ortadaki somun kapağın sıkıca kapanması içindir.