HOME

RÜZGAR JENERATÖRÜNDE ELEKTRİĞİN ROTORDAN DİREĞE AKTARIMI

 

 

 

 

 

RÜZGAR JENERATÖRÜNDE ELEKTRİĞİN ROTORDAN DİREĞE AKTARIMI

Rüzgar jeneratörlerinde Pervane, Rotor ve Kuyruk birlikte direğin tepesinde hareket ederler. Direk üzeriden elde edilen voltaj kablolarla zemine iletilerek oradan kullanımı için dağıtılır. Kablonun direkten indirilmesi mümkün değildir. Direk üzerindeki mekanizmanın hareketi 360 derece olacağından  direğe gelen kablolar kısa bir süre sonra birbirine sarılır ve kopar. Bunu önlemek için aşağıdaki resimdeki gibi bir düzenek kurulabilir. Resimde rotor (örnekte alternatör) direk bağlantısına bakır bilezik takılır ve buna sürten elektrotlarla elektrik aktarılır.

  

Piyasada rotor üzerinde kullanılan bakır bileziklere  ROTOR BAKIRI denmektedir ve bunları otomobil elektrikçilerinden ucuza almak mümkündür. Aşağıda bir kaç rotor bakırına ait  resim görülmektedir.

  

Şekilde görüldüğü gibi bunlar farklı boyutlarda olmaktadır. Tasarıma geçmeden önce ne büyüklükte bir rotor bileziği (rotor bakırı) gerekiyor tespit edilmesi uygun olur. Resimde görülen rotor bileziklerinin bazıları aşağıdaki resimdeki gibi

parçalanabilmektedir. Tasarıma uygun olanı seçilir. Ayrıca bu bileziklerden aktarım yapan fırçalar burada gösterilmemiştir.  Fırçalar MOTOR KÖMÜRÜ olarak tanınmaktadır. Bunları da oto elektrikçilerinde bileziğe uygun olarak bulmak mümkündür.