HOME

   2. METAL İŞLERİ bölüm 2

 

 

 

 

 

2. METAL İŞLERİ bölüm 2

Aşağıda gösterilen çentikli kuyruk tutucu hurdalardan hazırlanabilir. Bu parça biraz çekiçle dövülüp oraya yerleştirilebilir.

Kuyruk tutucuyu makine üzerine yerleştirilir ve kaynakla 1” lik erkek parçaya  (1,25” de olabilir) tutturulur. Onun aşağıya doğru yerleşmesi gerekir. Böylece tepedeki düzeyle eşit olacaktır içeri sokulur.

Kuyruk tutturucu saat yönünde çevirilir böylece çentiğe geldiğinde duracaktır. (çentiğin bir tarafı kuyruk dayaması hizasına gelmelidir. Bu ise kuyruğun normal ve savrulma pozisyonudur.)

Diğer taraftaki kuyruk dayama çentiği kaynakla tutturulur (alternatörün diğer tarafı) resimdeki gibi. Bu dayama kuyruğun savrulma durumundan normal duruma dönüş sırasında çarpmayı azaltacaktır. Bu çentikli desteğin bükülmesini veya çentik civarından kırılmasını önleyecektir.

Kuyruk uzantısı 1”lik borudan 5’ uzunluğunda hazırlanır. Bir ucun bağlanması, böylece  kuyruk desteğine karşı uyumlu olması gerekir. Kuyruk desteği borunun yarısına kadar 20 derecelik açıyla kesilir diğer kısmı 90 derece kesik kalır- kuyruk desteğine oturması için bir çeşit hızlı ve kolay yöntemdir.

Kuyruk uzantısının kesilmiş hali. Kuyruk desteğine oturtulup kaynağa hazırlanır.

Resimde yandan görünüşü verilmektedir. Yaklaşık 110 derece bir açı oluşmaktadır. Bu açı yanlışlıkla 90 derece yapılır dikkat edilmesi gerekir. Sonunda kuyruk yeri gösterir.

Bu resimde de tepeden nasıl göründüğü çizilmiştir. Kuyruk bekleme durumundayken (bu normal çalışma pozisyonudur, çalıştığı bu durumda daima saat yönünde hareket eder) rüzgara 10 derece paraleldir. Ters istikamette de 5 derece uzar. Rüzgar kanatlara bastırdıkça, alternatör  bütün makineyi saat yönünde çevirmeye zorlar (adeta durdurmaya zorlarcasına). Kuyruk diğer tarafa doğru bir açı yapar. Şunu unutmamak gerekir “rüzgar türbünü pervaneleri dönmeye başladığında rüzgarın karesi hızında dönmek isteyecektir. Tecrübelere göre kuyruktaki 10 derece açı kritik değidir, 5-15 derece arasında herhangi bir değerde çalışabilir. Bir çok  şey buna göre tasarlanır, mükemmel olması için çok endişe edilecek bir durum değildir. Bir kaç derece farkın pek bir önemi yoktur.

Daha sonra bütün kaynakları tamamlanır.

1,25” x  0,25“ lamadan 30” destek yapmak çok hassasiyet gerektirmez.  30 “ çok kritik bir değer değildir.

Destek kuyruk uzantısına kaynatılır.

Bu durdurucu (çarpıcı) ihtiyaç duyulan olan parçadır. Kuyruk uzantısına kaynatılır. Makine aşırı rüzgarda iken çarpmasına engel olur bunun için kuyruk ile  kanat arasında 10 derece olmalıdır (resimde görüldüğü gibi) böylelikle kuyrukla kanadın çarpışma şansı yoktur. Bu parça ¼” düz  çelikten imal edilir.

Resimde kuyruk uzantısı ile yalpalama desteği arasındaki aralığın ayarlanması gösterilmektedir. Tam sonuç alındıktan sonra kaynaklama tamamlanır.

Resimde kaynağı tamamlanmış olan, kuyruğu normal olan pozisyonu göstermektedir.

Bu resimde ise makinenin sarma pozisyonu gösterilmiştir.

Son üretilecek parça kuyruk kanatcığıdır. Uzunluğu 34” dir ve 1,25” x 0,25” lamadan yapılır. Her uçtan 1” içeriden 3/8” matkapla delinir. Bu deliklerden  tahta kuyruk tutturulur. Kare kuyruk kanat desteğini, kuyruk uzantısından 9” uzağa bağlanır. Burada ölçümlerin çok kritik olmadığını belirtmekte yarar vardır. Bu uygulanan standart yoldur. Kuyruk şekli de çok önemli değildir. Farklı şekillerde  kuyruk yapılabilir.

Küçük bir duvarcı terazisi ile diklik kontrolü yapılır. Herşeyin normal olduğunu gördükten sonra (kontrolden sonra) kaynakları tamamlanır.

Bütün kaynak işleri tamamlandıktan sonra biraz taşlama ile güzel bir temizlik gerekebilir.