HOME

   9.   Kanat Kurulumu

 

 

 

 

 

9.   Kanat Kurulumu

hr.jpg

Birbiriyle tamamen aynı olarak hazırlanmış olan kanatçıklar bu aşamada birleştirilir. Malzemesi derlendikten sonra işleme başlanır. Malzeme:

- 1.25" lik galvanizli ağaç vidası, 60 adet

- 5/16” lik – 18 diş 3" boyunda taşıyıcı cıvata. 6 adet

- 5/16"lik pul,  6 adet

- 5/16"lık kilitli pul, 6 adet

- 5/6"lik – 13 diş somun, 6 adet

- 11" çapında disk ½” kontrplaktan kesilmiş, 2 adet

Kanatcıklar iki adet disk arasına sıkıştırılacaktır. Diskler 11” çapında kesilir. Diskler üzerine delik delinirken vida başlarının oturması için genişletilmesi gerekebilir. Her diskin merkezine 3/16”lık bir  küçük delik delinir. Delik iki merkezin kolayca üst üste gelmesini sağlar.

3 kanat düz bir yere konur (rüzgarı karşılayan yüz yukarı bakacak şekilde) Dip tarafı 120 derece olarak dikkatlice kesilmişse kanatçıklar birbirini tam karşılar.  Her kanadın uçunun merkezde karşılaştığı yerde küçük bir nokta oluşur. O aradan disklerin merkezinin karşılanması için küçük bir matkap geçirilir. Kanat ve merkezdeki diskler böylece güzel bir şekilde oturtulmuş olur.

Sert ağaçtan yapılmış göbek kanatlar üzerine konup merkezlendikten sonra vidalarla sabitlenir.

Her kanat bir vida ile tutturulur.

Her bir kanat arası  ölçülür, küçük ayarlamalar gerekebilir. Kanatların arasındaki farklılık ¼” den daha fazla tutulmaz (tolerans) ayar tamamlandıktan sonra diğer kanatçıklardaki vidalar takılıp sıkıştırılır.

Dikkatlice diğer yan taraf döndürülür (altüst edilir).

İkinci disk merkezdeki pimden takılır üst diskin delikleri kanatçıklara göre ayarlanır.

Arka diskte de her kanatçık bağlantısı için bir vida kullanılır. Her kanatta tek vida kullanılmasının amacı tekrar sökülecek olmasıdır.

6” lik çelik diski şimdi göbeğe oturtulur. 2 adet vida ile sabitlenir. Bu disk kanatçıkların göbeğe bağlanması için kullanılacak deliklerin belirlenmesi amacıyla kalıp olarak kullanılır.

Geniş deliklerden geçen 9/16” lik matkapla delikler delinir.

Ağaç vidalarından başka her kanat 2 adet 5/16”lik cıvata ile tutturulur. Kullanılan kalın vidalar iki disk arasında kanatların sıkıştırılmasını sağlar. Bir sonraki resimde daha kolay anlaşılmaktadır.

Kanatçıklar ters çevrilir ve arkasındaki disk ve kanatçıklar 2,5”lik kovan matkapla delinir. DİKKAT ön disk delinmez.

Halen kanatçıklar sabit (sökülmez) ön disk çıkarılır resimdeki gibi kolaylık olması için işaretlenir. İşaretleme işlemi mutlak yapılmalıdır. Sökülen parçaların tekrar geri montesi mümkün olmaz.

 

Şimdi sökülen kanatçıklar bezir yağı ile kalın bir şekilde kaplanır. Bezir yağı güzel bir iş çıkarılmasını sağlar fakat bakım gerektirir. Kanatçıklar üzerine dört kat bezir yağı sürülmesinde fayda vardır. Koyulaşmış olması ağacın bezir yağını iyice emmiş olduğu anlamına gelir.

6 adet taşıyıcı cıvata ön diske takılır, kanatlar vidalardan geçirilir.

.

 

Ters çevrilmiş kanatçıkların arkasına  ikinci disk takılır, pulları yerleştirilip sıkıştırılır. Pervane göbeğinde bulunan  dört adet delikten rotora bağlanmaya hazırdır.