HOME

   3.  Bobin sarıcı

 

 

 

 

 

 3.  Bobin sarıcı

Rüzgar türbünü işinde bobinleri sarmak için birkaç el yapımı alet ihtiyaç vardır. Mıknatıs rotorlarını statora bağlamak için döküme, bobin sarmak için bir bobin sarıcıya gerek vardır. Basitçe ağaçtan yapılmiş bir çıkrık ve el ile döndürülebilen bir çarkı olmalıdır. Burada gösterilen disk oldukça büyük olup amaç sökülerek daha büyük farklı bobinlerin sarılmasına imkan vermektir. Ortada bulunan çelik pim ile disk kolayca değiştirilebilmektedir. Buradakinden çok daha basitini yapmak mümkündür. Önce buradaki bilgiler ışığında daha kolay başlanabileceğine inanıyoruz.

Parça listesi:

-         ¼” kalınlığında 6” çapında kontrplak disk

-         ¼”      ,,            4”  ,,            ,,

-         3/8”   ,,      ¾” x 1,5” boyutlarında dikdörtgen kontrplak

-         5/8”   ,,            6”  çapında  kontrplak disk

-         1”      ,,           2,5     boyunda ağac kavela (tutamak için)

-         1,5” çelik profil 7” uzunluğunda

-         1” x ¼” çelik lama 5” boyunda 2 adet

-         5/16 cıvata 3,5” boyunda

-         5/16 cıvata 2,5” boyunda

-                 ¼”  pul 2 adet

-         5/16” kelebek somun

-         16 lık normal çivi 5 adet

not: buradaki birimler inç olarak verilmiştir. metrik sisteme göre kolayca bulunabilen malzemlerden benzerini yapabilirsiniz

 

İlk aşamada metaller kesilir ve keskin yüzeyleri temizlenir

Burada kare profilden bobin sarma mekanizmasının desteği görülmektedir. Üzerinde verilen ölçülere göre hazırlanır.

Profilden 5” uzunluğunda 2 adet kesilir. Birisini diğerinin altına kaynaklanır. Delikli kısım yukarıda kalacak ve el çarkı buradan bağlanacaktır. Sonra kavelanın içini oyarak el tutamağı yapılır.  Vida delinerek aşağıdaki gibi hazırlanır. Bu bir çeşit kilit gibi çalışacaktır.

 

 

 

3 adet ahşap diski hazırlanır. Bunlardan birisi 5/8”lik kontrplaktan olmalıdır. Diğer ikisi ise ¼” lik kontrplaktan hazırlanır. Yine ayrıca 4” bir diske daha gerek vardır. Bütün bu diskler ortasından 5/16” delikle delinmiştir. 6” lik kalınlığı 5/8” olan disk merkezine konulan bir pim yeri açılmıştır. Bu pim diskler sıkıştırıldığında kaymasını önler aynı zamanda farklı bir bobin sarılacağında mekanizmaya kolayca oturtulmasını sağlar.

  

Soldaki resimdeki 3/8”lik kontrplak boyutları ise 1,5        x ¾” dir diskler arasına ayırıcı olarak kullanılır. Ortadaki resimde 5” profilin altına bir ayak  kaynaklanmıştır. Bobin sarıcının gövdesidir. Sağdaki resim ise bobin sarıcının el çarkıdır. Ucuna kavaleden el tutamağı konmuştur. Aşağıda bu konudaki diğer resimler görülmektedir.

 

  

  

Böyle bir sarıcı yapılmasındaki amaç her üreteçte fazlaca bobin bulunması ve gerektiğinde farklı bobinleri sarabilmektir.