HOME

BASİT PERVANE YAPIMI

 

 

 

 

 

BASİT PERVANE YAPIMI

Rüzgardan enerji elde etmek isteyenlerin pek çoğu genellikle jeneratör bölümüne yoğunlaşırlar. Elektrik orada üretilmektedir. Bunu  portatif bir jeneratörle kıyaslayacak olursak jeneratörün gücünü motoru verir. Motor ne kadar güçlü ve uzun süre çalışabiliyorsa jeneratöründen ona bağlı olarak enerji alınır. Bu nedenle rüzgar enerjisinin en önemli elemanı kanatlardır. Aşağıda, ancak basit bir pervane yapımı açıklanmaktadır.

Üç kanatlı bu pervane için hurdadan temin edilmiş bir radyatör pervanesi seçilmiştir

 

resimdeki pervane 6 kanatlıydı. Bu pervane kanatlarının 3 tanesine gerek yoktur bu nedenle dikkatlice kesilerek çıkarılır.

 

 

dengeli (balanslı) olması için biraz itina gösterilmelidir. Bu pervane fabrikasyon imal edildiği için kanatların eğimi otomatik olarak verilmiş olacaktır.

 

 

yukarıdaki boyutlarda 3 adet kanada ihtiyaç vardır. Çam ağacından kalınlığı 2 cm olan eni 9 cm olan ve boyu 50 cm olan 3 adet tahtayı temin ettikten sonra yukarıdaki resimdeki gibi bir işaretleme ile  kanat işlenir.

 

kanat yukarıdaki şekilde kesilir. Kanadın rüzgarı karşılayan kısmı ve rüzgarı bırakan arka kısımlarının hazırlanmasında biraz ahşap işine gerek vardır. Bunun için öncelikle ucuz olması açısından bir ağaç törpüsü yeterlidir. Çin malı ucuz bir ağaç törpüsü

 

 

alınıp uç kısmı ısıtılarak suyu alınır (çelik özelliği kaybedilir  varsa !)

Sertliği kabedilmiş uca bir delik delinerek tutamak takılır

tutamak için en ideal sap, çamaşır makinalarının ambalajlanması sırasında kullanılan plastik parçalardan seçildi.

bu parçalar törpünün delik ucuna takıldı. Kanat üzerinde yuvarlama ve inceltme işlemi sırasında bu tutamam ve törpü sapından tutularak işlem yapıldığında  törpü çok rahat kullanılabilecektir.

 

kanat uç kısmı yukarıdaki gibi işaretlenir. Sol tarafta kanat eni 5 mm (0,5 cm)  sağ tarafta ise 2 cm olacak şekildedir fazlalıklar törpüyle alınır. Bu işlem sırasında her 3 kanadın da aynı şekilde işlenmesine dikkat edilmelidir. Eğer varsa bir terazi ile kanat ağırlıklıklarını ölçmede yarar vardır. Kanat tıpatıp aynı olmuş  fakat gram olarak hafifse  hafif olan kanadın içerisine vida gömmek onu ağırlaştırır.

Yukarıda kanat ucunun  işlenmiş hali görülmektedir

Kanat üzerine delikler delinir

 

Delikler merkezde bulunan metale tutturmak için kullanılır

 

yukarıda pervanenin monte edilmiş rüzgara bakan ön yüzü görünmektedir

 

yukarıdaki resimde pervanenin monte edilmiş arka yüz görünmektedir. Ortada bulunan flanş doğrudan motor miline bağlanması amacıyla kullanılmıştır.

ve aşağıda bitmiş kanat

  

 

 Pervaneye yandan bakıldığında rüzgar karşılam açıları kolaylıkla görülebilmektedir