HOME

   USBCNC MANUEL 1.BÖLÜM

 

 

 

 

 

 

YAZILIM

 

 

CncUsb yazılımı donanımın bütün özelliklerini en iyi şekilde kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Yazılım kullanıcı dostudur. Cnc işlemeye yabancı olanlar bile kolayca ileri fonksiyon özelliklerini kullanabilir.

 

Ayarlama özellikleri, kullanıcı için azami esneklik sağlar. Otomatik takım değiştirme özelliği desteklenmiştir. Takım algılama fonksiyonları otomatik takım boyu algılama özelliğine sahiptir. Değiştirilebilir takım sensörü, çok fonksiyonlu yardım özelliğine sahiptir. Simulation (benzetme) özelliği NC programların doğruluğunu hızlı bir şekilde kanıtlar. Simülasyon otomatik, klavye veya fare kontrolüyle yada bir NC programda bağımsız satırlar seçilerek yapılabilir. Ekrandaki görüntüyü yakınlaştırma, tutma çevirme işlemi sırasında simülasyon şeklini kesmez.

 

Yazılım G kod yazılımına müdahale ve değiştirme özelliğine sahiptir. G kod işaretlenebilir, kopyalanabilir ve yapıştırılabilir. Aynı zamanda G kodu, kaydırılabilir, ölçekli bir şekilde yansıtılabilir (ayna) ve çevrilebilir. Köpük kesme uygulamaları için kod müdahalesi imkanı verir.

 

Takım yolu oluşturmada yardımcı birçok fonksiyonu bulunur. NC programa dahil etmek veya çevirmek için geniş bir içeriği vardır. “The G-Code wizard” (g kodu sihirbazı) ile kolayca cep açma ve değişik delme silsilesi oluşturulabilir.  .dxf katmanları kontrol edilebilir.

 

Takım yolu G kodu,  .dxf veya  .csv olarak çıkartılabilir.

 

CNC USB  yazılımı Windows XP, Vista veya Windows 7 (32 veya 64 bit) işletim sistemiyle uyumludur. Yükleme iki aşamalıdır. Sürücü yüklemesi gerçekleştikten sonra, esas program yüklenir ve ayarlanır. Yükleme işlemi büyük bir kısmında otomatiktir. Birçok kısmında ise önceden seçilmiş (default) özellikleri seçmekle ilerler.

 

Windows 7 üzerine kurulurken ‘publisher verification’ doğrulaması denilen yazılım şirketinin doğrulanmasını isteyen soru sorar. Bu windows’un özelliği olup sorun olmaz. Bazı bilgisayarlar ilaveten eksik olan yazılımların yüklenmesini isteyebilir. Son Microsoft sürümlerinden bu yazılım elementleri Windows ile birlikte sunulmuştur. Eski versiyonlarda olmayan bu eksiklik için gereksinimler aşağıdaki gibidir

DirectX 9c for .NET

Microsoft .NET 3.5 SP1 Framework

 

YAZILIM YÜKLEME

 

 

Cnc Usb yazılımı windowsun yükleme işlemi ile kurulur. Yukarıdaki gibi açılan pencerede ‘CNC USB Controller Setup Wizard’ işleme başlayacaktır. Next ile bir sonraki aşamaya iptal içinse cancele basmak yeterlidir.

 

 

 

Programın yükleneceği alan ‘C:\Program Files\CNC USB Controller\’ daha önceden belirlenmiş yerdedir. Başkaca bir alana yüklenmek isteniyorsa browse ile yer belirlenir.

 

 

Yüklemeye başlama hazırdır.

 

 

Yüklemenin tamamlanması beklenir. Sürücü yüklemesi bu aşamada başlayabilir.

 

Bu aşamada yüklemenin başarılı olduğu belirtilmiştir ve close kapata basılarak çıkılır.

 

SÜRÜCÜNÜN YÜKLENMESİ

 

Sürücü CNCUSBControllerDriver.exe çalıştırmakla çalışmaya başlar. Next ile devam eder. Cancel ile iptal edilir

Bu aşamada programın kurulacağı yer seçilir. Hiçbir seçim yapılmaz ise fabrikasyon seçilmiş bölgeye kurulur. Nexte basılır devam edilir

 

Nexte basılır devam edilir.

 

Çıkan bu panelle kuruluma geçilir.

Kurulum tamamlandı. Finishe basılıpçıkılır.

 

SÜRÜCÜ KURULUMUNU TAMAMLAMA (WİNDOWS XP)

 

 

Sürücü kurulumu CNC USB Controller USB portuna bağlandığında tamamlanacaktır. Windows XP yeni bir hardaware takıldı uyarısında bulunacaktır. Resimdeki seçenekler işaretlenip nexte basılır.

 

 

 

 

Windows XP yüklemeye devam edecektir. Sonunda kurulum finishe basarak tamamlanacaktır

 

WİNDOWS 7 İÇİN SÜRÜCÜ YÜKLEMESİNİN TAMAMLANMASI (WİN 7)

 

 

Usb portuna CNC USB Conroller bağlandığında Win 7 kontrol kartını algılayacaktır ve sürücü yüklemesine başlayacaktır. Windows güvenliği “Publisher verification” yayıncının doğruluğunu kontrol edecektir. Bunun için iki seçenek sunarak uyarıda bulunacaktır. Her halükarda kur “install this driver software anyway” seçimi yapıldıktan sonra win 7 başkaca bir soru sormadansürücü yüklenmiş olacaktır. Sağ altta yazılımın kurulduğunu belli eden bir pencere ile durumu bildirecektir.