HOME

   STEP MOTOR SÜRÜCÜLERİNDEKİ ORTAK PROBLEMLER

 

 

 

 

 

 

STEP MOTOR SÜRÜCÜLERİNDEKİ ORTAK PROBLEMLER:

1.  1. Step motor sürücüsü nedir?

Step motor kontrol edilebilir özel bir çeşit motordur. Dönüşü sabit bir açı ile belirlenir. Adım adım hareket ettirilir. En önemli özelliği hataların toplanmaması (arttırılmaması) olup % 100 doğruluğa sahip olup, her çeşit açık döngü kontrollarında çok geniş kullanımı vardır.

Step motorun çalıştırılmasında elektronik sürücü aracına gerek vardır veya step motor kontrol sistemi motorun açısal yerleşimi için gerekli olan darbeleri verir. Böylece sinyal frekansının darbeleriyle orantılı olarak adım atar. 

Bu nedenle, step motoru kontrol edecek sinyallerin hassas bir şekilde elde edilmesi gerekir. Step motor darbe miktarı adımlamayı belirler.

2.  2. Step motor sürücülerinin alt birimi nedir?

Step motor alt bölümlerini anlamak için, öncelikle step motor açısının anlaşılması gerekir. Step motorun kontrol sistemi ürettiği her darbe bir step palsidir. Bu palslerin her biri ise step motorun dönme açısına karşılık gelir.

Step motor fabrikalarınca step motor adımlama açıları verilir. Şöyleki HS4240134 model step motor için verilen değer 0,9 ve 1,8 derecedir (yarım adım için 0,9 tam adım için 1,8 derece), step motor açısı doğal olarak üretildiğindeki açısıdır. Adımlama kendi açısında olmayabilir. Step motor açısı ile step motor sürücüsü uyumlu olmalıdır. Aşağıdaki örnekte nema 34 motor incelenmiştir.

Motorun doğal adımlaması  sürücü tipi ve çalışma şartları.

Motorun çalışırken yaptığı adımlama 0,9 / 1,8 derece

Step motor sürücüsü 0,9 derecelik adımlamayla  0,9/1,8 derecelik adımlama yapabilir.

Step motor bu işlemleri 0,36 derecelik hareketlerle 5 adımda 1,8 derecelik hareketle yapabilir.

0,18 derecelik bir hareketle ise 10 adımda 1,8 derecelik hareket yapabilir.

0,09 derecelik bir hareketle ise 20 adımda 1,8 derecelik hareket yapabilir.

Step motor sürücüsünün 0,045 derecelik hareketi 40 adımda bu işlemi gerçekleştirilir.

Yukaridaki açıklamalardan da görüleceği üzere step motorun alt açıları step motor sürücüleri ile çalıştırılır. Step motor açıları çok küçüktür öyleki işlemini 10 adımda tamamlayabilir. 1/10 luk daha hassas adımlama yaptırılabilir. Eğer sürücülerin alt birimlerde çalışma imkanı yoksa, motor üzerindeki etikette yazan doğal adımlamasını her darbede tamamlayıp bitirecektir. Alt bölümleri 10 olan bir step motorsürücüsünde, motorun 1,8 derecelik doğal dönme açısı 0,18 dereceye düşürülebilir. Step motor sürücüsünün bu alt bölümleri SEGMENTATION olarak adlandırılır. Segmentation motora hassasiyet özelliği kazandırır.

3.  3. Sürücünün bölümlerinin (driver segment) avantajı nedir ?

 Neden bölümlendirme (segmentation) fonksiyonu kullanmak gerekir?

Step motorları alt bölümleri (düşük açıda) sürmenin esas avantajı düşük frekanslarda step motorda oluşan salınımları (titreşimleri) engellemektir.  Düşük frekanslardaki salınımlar (titreşimler) bir step motorun (özellikle reaktif motor) bölümlendirilmesinin doğal karekteristiğidir, özellikle motorun bu bölgede çalışması gerekebilir, motor sürücünün alt bölümleri seçilme özelliği ile bunu yok etmek gereklidir

Step motorun torkunu geliştirmek için sürücü alt bölümleri kullanılır. Özellikle 3 fazlı reaktif motorda tork %30-40 daha fazla olmaktadır.

Step motor çözünürlüğü artar. Step motor adım açısını düşürmekle sürücü ile homojen step motor açısını, motorun adımlarından ayrı bir şekilde değiştirme imkanı verir.

Bu avantajların avantajı ise, özellikle performanstadır ve darbe miktarı değil niteliksel bir darbedir. Yapılan araştırmalarda kullanıcıların step motor seçiminde alt bölümlendirmeye önem verdikleri tespit edilmiştir.

4. Hybrid step motor nedir ? Reaktif step motor nedir ?  Her ikisinin arasındaki fark nedir ?

Yapılarında ve malzemelerinde fark vardır. Reaktif step motor içerisinde manyetik malzeme (mıknatıs) yoktur. Hybrid step motorda bir dirence sahipken reaktif step motorda bir direnc yoktur (elektriksel olarak uçlarında bir bağlantı yokken belirli kendinden kilitleme, dönmeme özelliğine sahiptir)

Performansları farklıdır, hybrid step motorlar nispeten daha kararlı, daha geniş torklu ve az seslidir.

Fiyat olarak ise reaktif step motorlar nispeten daha ucuzdur.

5.  5. Step motor faz sayısı nedir ?

Step motor faz sayısını step motor içindeki bobin sarım miktarı belirler.  Şimdilerde, 3 fazlı, 4 fazlı ve 5 fazlı step motorlar kullanılmaktadır. Step motor faz sayıları farklıdır iç açıları farklıdır. 2 fazlı step motorlarda adım açısı (step angle) 0,9/1,8 _ 3 fazlı step motorlarda adım açısı 0,75/1,5 _ şeklinde  5 fazlı step motorda adım açısı 0,36/0,72 derece şeklindedir.

Alt bölümlendirmesi olmayan step motor sürücülerde, kullanıcı esas olan açı seçilir. Eğer alt bölümlendirmesi olan kullanılacaksa faz sayısı anlamsız kalacaktır, kullanıcı step motor sürücüsünün ince ayarlarını kullanarak iç açısını değiştirebilir.