HOME

 

 

 MACH3 CNC Elektronik El Tekeri

  Özellikler:

Ş-1

 Ilk kurulum

Mach3 ile iletişimi sağlamada, Modbus protokolü kullanılmıştır. PC’ye bağlantıda, USB’den enerji alınarak RS232 kullanılmıştır. Mach3 modbus protokolü kullanıcı dostu bir arayüzdür, bu nedenle ModS Elektronik el tekeri farklı ilave sürücülere gerek duymaz.

ModS elektronik el tekerinin seri portu (COM port) ve bilgisayar seri portu (COM port) bağlantısı yapılır ve vidaları sıkıştırılır. ModS elektronik el tekerinin USB’ye bağlantısı yapılır ve Mach3 çalıştırılır.

Adım 1:

Ş- 2

Mach3 arayüzü Ş-2’deki gibi görünür. Bu arayüzde en çok kullanılan düğmeler listelenmiştir. Ilk iş olarak Mach3 yazılımını uyarlamaktır.

Adım 2:

Ş- 3

PORT&PIN alt menüsü tıklanır Ş-3’e dikkat ederek.

 

 

Ş- 4

 

Ş-4’de gösterildiği gibi “ModBus InputOutput Suppo” işaretlenir.

Adım 3:

Ş-5

 

Ş-5’deki gibi configuration menüsünden “Setup Serial ModBus Control” alt menüsü işaretlenir.

Ş- 6

 

Ş-6’daki düzenleme yapıldıktan sonar, önce “Apply” tıklanır, daha sonra OK tıklanarak pencere kapatılır.

Adım 4:

Ş- 7

Ş-7’deki gibi config menüsünün altındaki PORT&PIN alt menüsüne girilir, aşağıdaki şekildeki gibi işaretleme yapılır, sonra “Apply” tıklanır, bundan sonar OK tıklanarak pencere kapatılır

Ş- 8

Adım 5:

Şimdi “Power Run Macro Pump” eklentisini bilgisayara yüklemek gerekmektedir.

Macropump.m1s

Programı yüklemek için ikon üzerine gelip sağ tıklayıp “Save as”  bilgisayar Türkçe ise “Farklı kaydet” için fare sağ tuşu tıklanarak açılan pencerede Macropump.m1s dosyası saklanır.

 

Bu dosya daha sonra C:\Mach3\macros\Mach3Mill bölümüne kopyalanır. Eğer Mach3 örneğin D sürücüsündeyse D:\Mach3\macros\Mach3Mill olacak şekilde kopyalama yapılır.

 

 

Ş-9

Ş-9’da gösterildiği gibi config alt menüsü “General Config….” Tıklanarak seçilir.

Ş- 10

 

Ş-10’daki gibi “Run Macro Control” işaretlenir ve OK tıklanıp çıkılır. Yukarıdaki uyarlamalar yapıldıktan sonra ModS elektronik el tekeri kullanılmaya başlanır. Ayarlamalar yapıldıktan sonra programdan çıkılmadan “save” veya “saklama” işleminin yapılmış olduğundan emin olmak gerekir bundan sonra Mach3 tekrar başlatılır. Eğer el tekeri çalışmıyorsa ayarların tekrar gözden geçirilmesi ve bu ayarların saklanıp saklanmadığının bilinmesinde fayda vardır. Klavyedeki TAB tuşuna basıldığında Mach3 program ekranının sağında bir test paneli açılacaktır Ş-11.

  

Ş-11

Not:

1.ModS elektronik el tekeri Mach3 programı çalıştırılmadan once bilgisayara takılmış olmalıdır. Eğer bu bağlantı işlemi Mach3 programı başlatıldıktan sonra olursa eksenler üzerinde düz adımlamada hatalar oluşturabilir. Bu durumda estop’a basıp düzgün bir başlangıç yaptığından emin olmak gerekir.

2. Mods el tekeri bilgisayara bağlanmış ve daha sonra çıkarılmış ise her takılmasında bu ayarlara gerek yoktur. Kısacası bir kere bu işlem yapıldığında bilgisayar ModS elektronik el tekerini tanımış demektir.