HOME

   MF70-SMC4-4

 

 

 

 

 

 

Özellikle modelcilerin kullanabileceği küçük bir frezeyi cnc makine haline çevirmeyi uzunca bir süreden beri  düşünmekteydim. Piyasada en küçük ve güvenilir bir alman malı olan mf70 frezeyi seçtim. Çalışma alanı yaklaşık olarak 45x125x50 mm olarak küçük olması modelcilerin ve elektronikcilerin masalarında olmazsa olmaz bir cihaz olarak görmekteyim.

Resimde de görüleceği gibi bu cnc makinede, işletim smc4-4 cnc kontrolcüsündedir. Konu hakkında bu web sitesinde açıklamaları bulabilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse bu cihaz ile sistemi bir bilgisayardan bağımsız olarak kullanmak mümkün. Cihaz windows veya linux gibi bir işletim sistemi olmaksızın bağımsız çalışmaktadır. Cihaz işletim itibarıyla MACH3 özelliklerine sahiptir. Fakat imalatcı çin şirketi yeterli açıklamalarda bulunmamıştır. Cihazı çözebilmek için daha çok deneme yanılma ile yol almak mümkün oldu.

Resimdeki smc4-4'e ait kutu içerisine 3 adet motor sürücü devresi, 1 adet SMPS güç kaynağı (swithcing mode power supply) yerleştirerek yapıyı küçülttüm. Cihaz arkasına 25 pinli bir paralel port takarak MF70 frezesine bağlantı yaptım.

MF70 frezede bazı değişiklikler yaptım. Öncelikle eksen hareketlerini sağlayan tutamakların

çıkarılması ve buraya kaplingler ile step motor bağlanması gerekiyordu. Kaplingleri endüstriyel plastikten yaptım. Kaplinglerin diğer tarafına nema17 step motor bağladım ve motor sürücülerini 2 amper maximum akıma ayarladım.

SMC4-4 hakkında pek fazla bilgi malesef bulunmamaktadır. Firma (çinliler) özellikle dökümantasyon konusunda sorun yaratmaktadır. Bu nedenle cihazlarına bu sebeple pek fazla güvenmemek gerekir. Bu cihazı kutulama aşamasında arızalandı. İlk açılışta Z ekseni motoruna devamlı olarak ilerleme adım palsleri gelmeye başladı. Cihazı kontrol etmem mümkün olamıyordu. Limit anahtarlarına çarpma olsa dahi ilerleme devam ediyordu. Bu istenmeyen hareketi durdurmak için çalışır çalışmaz ki bu 5 sn gibi bir süreydi estopa basmakla cihaz normale dönüyordu.

Konu hakkında çinli firma ile  yazıştım. 30 kadar eposta ile yazışmamın sonunda toplamda aldığım cevap 50 kelimeyi aşmaz. Arızalı parça olarak TF kartını tahmin etmişler. 3 adet TF kart pcb devresini gönderdiler. Cihazın TF kart okuyucusu çalışmaz ise dosyaları göremezdi. Durumu izah ettim. Anlamamazlıktan geldiler ve bu defa bana update yapmam için program gönderdiler. Cihaz update işlemine başlayınca simsiyah ekrana dönüyordu. Sonuçta konuyu ya anlamazlıktan geldiler veya yeni bir cihaz göndermek istemediler.

Yukarıda anlattığım estopu kullanma işini düşündüm. Cihaz açıldıktan 3-4 saniye sonra e stopa işaret gönderen çok basit bir devre yaparak cihaz içine yerleştirip şimdilik işi çözdüm. Halen cihazın veya kartların gelmesini bekliyorum.

İleride olacak çalışmalarımı bu konu altında yayınlayacağım.